Oxfordshire AA Road Race Grand Prix

The Oxfordshire Road Race Grand Prix is competed for over 15 races throughout the season.  In each race the first 4 men and first 3 women from each participating club form the teams.  The first team scores 25, second 22, third 20, fourth 19 and so on.  The scores are added up through the season and the two worst scores discarded to decide the winner.  In the competition for individuals, you score points in each race according to the percentage of the field you beat and your two worst scores are discarded.  Full details of the rules are in  the Grand Prix Rules attachment below, and a full list of prizewinners since the competition started in 2002 are in the Prizewinners attachment.

The Grand Prix is back.  There are 6 traditional GP races which will take place before the end of the season, so the 2021 competition will take place in an abbreviated form with the same rules as before.

Final Team Results

Men's Teams              Eynsham 10k    Total   Best 4 of 6
   1 Witney RR                488 (19)  135     97
   2 Abingdon AC              529 (22)  126     88
   3 Headington Road Runners  514 (20)  126     87
   4 Oxford City AC§          531 (25)  103     80
   5 Alchester                463 (18)  98      71
   6 Eynsham                  236 (14)  98      70
   7 Cherwell                 430 (17)  82      68
   8 Thame Road Runners§      299 (15)  80      66
   9 Woodstock Harriers§      173 (13)  90      64
  10 White Horse Harriers     421 (16)  78      64
  11 Kidlington               106 (11)  75      57
  12 Hook Norton Harriers§    150 (12)  74      56
  13 Harwell Harriers§        0   (7)   54      40
  14 Didcot§                  0   (7)   47      33
  15 Banbury Harriers§        80  (10)  45      31
  16 Adderbury RC§            0   (7)   42      28
 
Women's Teams            Eynsham 10k    Total   Best 4 of 6
   1 Headington Road Runners  250 (22)  131     94
   2 Witney RR                254 (25)  133     91
   3 Abingdon AC              247 (20)  122     87
   4 Eynsham                  225 (18)  111     77
   5 Alchester                237 (19)  96      73
   6 Kidlington§              151 (16)  85      71
   7 Thame Road Runners§      26  (12)  82      68
   8 White Horse Harriers     187 (17)  81      67
   9 Harwell Harriers         43  (13)  63      49
  10 Hook Norton Harriers§    0   (7)   61      47
  11 Cherwell                 107 (15)  60      46
  12 Woodstock Harriers§      0   (7)   56      42
  13 Oxford City AC§          88  (14)  49      35
  14 Adderbury RC§            0   (7)   46      32
  15 Banbury Harriers§        0   (7)   42      28
  16 Didcot§                  0   (7)   42      28

 

Final Round Individual Women's Results

     NAME                     CLUB           Eynsham 10     Total  Best  Races
   1 ALLRED, Kate             Eynsham Road Runners     96    483   387     5
   2 FABES, Jane              Abingdon AC              77    328   328     4
   3 WEBB, Kirsty             Witney Road Runners      59    410   314     6
   4 Collins, Robin           Headington RR            66    297   297     4
   5 STUBBS, Isabel           Witney Road Runners      93    290   290     3
   6 COMPTON, Becks           Abingdon AC              71    339   284     5
   7 SHAW, Rachel             Headington Road Runn     92    282   282     3
   8 DING, Madeleine          Headington Road Runn     91    278   278     3
   9 KAY, Lisa                Witney Road Runners      90    268   268     3
  10 FINNIGAN, Andrea         KIDLINGTON RUNNING C     84    260   260     3
  11 PINNOCK, Jacky           Eynsham Road Runners     0     250   250     4
  12 Howard, Harriet          Witney Road Runners      78    249   249     3
  13 MILLATT, Wendy           Abingdon AC              54    293   243     5
  14 Howard, Sally            Witney Road Runners      83    232   232     3
  15 Williamson, Kate         Eynsham Road Runners     0     210   210     3
  16 WRIGHT, Jessica          Witney Road Runners      68    204   204     3
  17 TERRY, Philippa          Abingdon AC              0     202   202     3
  18 TRUE, Claire             Alchester RC             97    197   197     2
  19 HALFHEAD, Georgina       Abingdon AC              0     185   185     2
  20 MORGAN, Susie            Hook Norton Harriers     0     179   179     2
  21 WHITING, Rachel          WHITE HORSE HARRIERS     87    173   173     2
  22 Swarbrick, Jennifer      Abingdon AC              86    171   171     2
  23 Howard, Emily            Witney Road Runners      0     168   168     3
  24 HARRIS, Lucy             Witney RR                80    162   162     2
  25 Craggs, Alison           Eynsham Road Runners     0     157   157     2

Final Round Individual Men's Results

     NAME                     CLUB           Eynsham 10     Total  Best  Races
   1 BURGESS, Aaron           Oxford City AC           97    394   394     4
   2 Bolton, James            Woodstock Harriers A     98    389   389     4
   3 Lock, Matthew            Witney Road Runners      21    408   387     5
   4 Pinnell, Neil            Headington RR            96    368   368     4
   5 Fenning, John            Headington RR            86    495   340     6
   6 Bridges, Graham          Eynsham Road Runners     0     309   309     4
   7 Read, Harrison           Abingdon AC              99    299   299     3
   8 Upton, Sam               Witney Road Runners      0     285   285     3
   9 Colbeck, Chris           Witney Road Runners      77    322   274     5
  10 Lewy, Mark               Abingdon AC              63    318   267     5
  11 Kralik, Vladimir         Oxford City AC           67    262   262     4
  12 Blunden, Nathan          Headington RR            87    261   261     3
  13 EDWARDS, Luke            WITNEY ROAD RUNNERS      83    259   259     3
  14 Lock, Tony               WITNEY ROAD RUNNERS      76    240   240     3
  15 Howard, Fraser           Witney Road Runners      71    238   238     4
  16 TAYLOR, Paul             Hook Norton Harriers     55    234   234     4
  17 Leech, Simon             White Horse Harriers     80    233   233     3
  18 Robertson, Oliver        Headington RR            76    223   223     3
  19 Cousens, Rupert          Headington RR            71    217   217     3
  20 GREEN, Andrew            Witney Road Runners      62    214   214     4
  21 Mulcahy, Chris           Witney Road Runners      64    206   206     3
  22 D'ANGELO, Joe            HEADINGTON RR            68    201   201     3
  23 ROBINSON, Maxwell        Oxford City AC           99    198   198     2
  24 Williams, Daniel         Thame Runners            0     196   196     2
  25 Le Good, Graham          Witney Road Runners      19    214   195     5